Allan Kardec - pionier spirytyzmu

Autor: Kormak

Allan Kardec - (prawdziwe nazwisko: H. Leon Denizard Rivail) był francuskim nauczycielem i filozofem. Urodził się 3 października 1804 roku w Lyonie. W Iverdon, w Szwajcarii studiował u słynnego wychowawcy J. H. Pestalozziego, stając się jego bliskim współpracownikiem. Po powrocie do Francji założył szkołę w oparciu o nauki Pestalozziego i publikował książki na temat publicznego nauczania, matematyki i języka francuskiego. Dzięki jednej ze swoich naukowych prac przyjęto go do Królewskiej Akademii w Arras. Rivail władał kilkoma językami, a jego imponujące wiedza pozwoliła mu na prowadzenie kursów z psychologii porównawczej, astronomii, chemii i fizyki w prestiżowej szkole naukowej w Paryżu. Podobnie jak jego nauczyciel, Pestalozzi, opiekował się też upośledzonymi i w latach 1835 - 1840 organizował w swoim domu darmowe lekcje.

allankardecW 1854 roku, w wieku 50 lat Rivail pierwszy raz zetknął się z tajemniczym fenomenem stukania, który robił w Ameryce i Europie furorę. Pomimo swojego początkowego sceptycyzmu, został przekonany przez bliskich przyjaciół do wzięcia udziału w eksperymentalnym spotkaniu, na którym mógł doświadczyć dziwnych zjawisk osobiście. Jego intelektualna ciekawość i instynkt naukowca podpowiadały mu, że musi istnieć racjonalne wyjaśnienie tego fenomenu. W konsekwencji wkrótce sam zaczął prowadzić badania.

W końcu skontaktowała się z nim grupa badaczy, która poprosiła go o zorganizowanie zestawu 50 notatników zawierających zapiski i dzienniki licznych kontaktów z duchami. Przy pomocy tego samego logicznego rygoru, który stosował w swojej pracy w eduakcji i nauce, Rivail zaczął studiować otrzymane materiały. W międzyczasie dodał do transkryptów filozoficzne i naukowe pytania, które wysłał do różnych kanałów (mediów) w różnych krajach. Odpowiedzi zebrał, zanalizował i wydał w formie Księgi Duchów, którą wydano poraz pierwszy w 1857 r. Aby oddzielić ten nowy obszar zainteresowań od swoich dotychczasowych badań, Rivail - za namową duchowcy doradców - przybrał imię i nazwisko Allan Kardec, które to miał nosić w poprzednim wcieleniu. Następnie założył Towarzystwo Spirytystyczne w Paryżu oraz wydawał gazetę La Revue Spirite, której był redaktorem aż do swojej śmierci, 31 marca 1869.

Księga Duchów została wydana w Polsce w 1936 roku w przekładzie Jana Chobota, nakładem Hejnału - Miesięcznika Wiedzy Duchowej, z siedzibą w Wiśle (Śląsk Cieszyński). Miesięcznik ten w międzywojennej Polsce wydawał wiele książek i broszur na tematy spirytystyczne, astrologiczne oraz o religiach Wschodu.

blog comments powered by Disqus