Manuskrypt Voynicha fałszywką? Kolejne dowody

23 kwietnia 2007

Austriacki badacz Andreas Schinner w artykule w kwietniowym numerze magazynu "Cryptologia" opublikował swoje wnioski na temat zagadki manuskryptu Voynicha - nie rozszyfrowanego do dziś rękopisu, nad którym od wielu lat głowią się najtęższe umysły naukowe. Dr Schinner, specjalizujący się w fizyce teoretycznej i programowaniu na uniwersytecie Johannesa Keplera odkrył, że właściwości statystyczne tekstu w manuksrypcie są identyczne z fałszerstwami dokonywanymi przy pomocy tzw. metody Rugga. Mówiąc w skrócie: Manuskrypt Voynicha prawie na pewno jest fałszerstwem, a jego tekst jest bezsensownym bełkotem.

Odkrycie dr Schinnera nie przesądza ostatecznie o autentyczności rękopisu, ale jeśli chcemy założyć, że zawiera on w sobie autentyczne zakodowane wiadomości, to albo umieszczono je pomiędzy wielką ilością bzdurnych ciągów znaków, albo zakodowano je przy pomocy metody, której rezultatem są identyczne statystyczne właściwości, co w przypadku zastosowania generatora bełkotu, jak nazywa się metodę Rugga lub mu podobne.

Artykuł o zagadce Manuksryptu Voynicha możecie przeczytać na Gildii Tajemnic pod tym adresem.:: Źródło ::blog comments powered by Disqus