Druidyzm oficjalnie religią

5 października 2010

Po raz pierwszy w historii Wielkiej Brytanii druidyzm został uznany za oficjalną religię. Teraz druidzi będą mogli odpisywać od podatku darowizny składane na rzecz ich organizacji, oraz, co najważniejsze, ich wiara cieszyć się będzie w majestacie prawa tym samym statusem co inne, bardziej znane ruchy wyznaniowe.

Po pięciu latach starań Charity Commision - rządowa instytucja o randze nie-ministerialnej odpowiedzialna przed Parlamentem Wielkiej Brytanii, regulująca zarejestrowane organizacje charytatywne (w angielskim prawie to pojęcie ma szerszą definicję, obejmującą wszelkie  organizacje non-profit, w tym ruchy religijne) - uznała druidyzm za oficjalną religię. Początkowo wniosek złożony przez Druid Network - zgromadzenie druidyczne zrzeszające ok. 350 osób -  zostało odrzucone przez Komisję. Jednak po ponownym rozpatrzeniu urzędnicy uznali, że druidyzm spełnia wymagania, tzn. posiada "spójną i poważną wiarę w istotę wyższą oraz moralną podbudowę". Pełne oświadczenie Charity Comission w tej sprawie można przeczytać pod tym linkiem (pdf).

Według ostrożnych szacunków przeróżne organizacje i zakony druidów w Wielkiej Brytanii liczą ponad 10 tysięcy członków.:: Źródło ::blog comments powered by Disqus